Collection: All Products

55 products

The first individualized Math Learning System, Like Kumon, That Allows Every Student To Study at the "Just Right" Level...from home.

What makes Page A Day Math different from both expensive programs and inexpensive products? Kids actually like using it. It's easy for parents to get their kids to practice without struggling because it is colorful, fun, not overwhelming with tons of incremental and cumulative practice. It's a high-quality math program at an affordable price. Read about other parents' experiences with Page A Day Math.

This is not a $10, one size fits all book with 50 pages. There are 140 days of practice with over 3500 practice problems spread out over 6 months so you never have to figure out what to do each day. We guarantee it will work for you and your child or we will return your money, no questions asked.

Page A Day Math - 6 months of practice $79.95 (less than 4 cups of coffee a month)
Kumon - 6 months of practice is $125x6=$750

portunity.
  • Addition for PRE-K - Kindergarten | up to 10+10=20
    Addition for PRE-K - Kindergarten | up to 10+10=20
    From $29.95 to $49.95
    Unit price
    per 
  • ADDITION for Kindergarten - 2nd grade | up to 10+10=20
    ADDITION for Kindergarten - 2nd grade | up to 10+10=20
    From $29.95 to $49.95
    Unit price
    per 
  • SUBTRACTION for 1st grade - 4th grade | up to 24-12=12
    SUBTRACTION for  1st grade - 4th grade | up to 24-12=12
    From $29.95 to $79.95
    Unit price
    per 
  • MULTIPLICATION for 1st grade - 4th grade | up to 12x12=144
    MULTIPLICATION for 1st grade - 4th grade | up to 12x12=144
    From $29.95 to $49.95
    Unit price
    per 
  • DIVISION for 1st - 4th grade | up to 144/12=12
    DIVISION for 1st - 4th grade | up to 144/12=12
    From $29.95 to $79.95
    Unit price
    per 
  • BUNDLE | 5 Math Review Books for Addition Subtraction Multiplication and Division Fluency
    BUNDLE | 5 Math Review Books for Addition Subtraction Multiplication and Division Fluency
    From $14.95 to $34.95
    Unit price
    per 
  • Division & Handwriting Review Book | up to 144/12=12
    DIVISION & HANDWRITING Review Book - Page A Day Math with the Math Squad
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • PRE-K/Kindergarten Addition Review Book | up to 10+10=20
    PRE-K/Kindergarten Addition Review Book | up to 10+10=20
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Multiplication & Handwriting Review Book | up to 12x12=144
    MULTIPLICATION & HANDWRITING Review Book - Page A Day Math with the Math Squad
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Subtraction & Handwriting Review Book | up to 24-12=12
    SUBTRACTION & HANDWRITING Review Book - Page A Day Math with the Math Squad
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Addition & Handwriting Review Book | up to 12+12=24
    ADDITION & HANDWRITING Review Book - Page A Day Math with the Math Squad
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Addition Table, Addition Chart, Addition Activity, Stickers
    Addition Table, Addition Chart, Addition Activity, Stickers
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Subtraction Table + Subtraction Chart + Subtraction Activity | Laminated or as Printables
    Subtraction Table + Subtraction Chart + Subtraction Activity | Laminated or as Printables
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Multiplication Table, Multiplication Chart, Multiplication Activity, Stickers
    Multiplication Table, Multiplication Chart, Multiplication Activity, Stickers
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Division Table, Division Chart, Division Activity, Stickers
    Division Table, Division Chart, Division Activity, Stickers
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • BUNDLE | Math Tables + Math Charts + Math Activities | Laminated or as Printables
    BUNDLE | Math Tables + Math Charts + Math Activities | Laminated or as Printables
    From $4.95 to $19.95
    Unit price
    per 
  • Addition Flashcards | Addition Facts up to 12+12=24
    Addition Flashcards | Addition Facts up to 12+12=24
    $1.95
    Unit price
    per 
  • Subtraction Flashcards | Subtraction Facts up to 24-12=12
    Subtraction Flashcards | Subtraction Facts up to 24-12=12
    $1.95
    Unit price
    per 
  • Multiplication Flashcards | Multiplication Facts up to 12x12=144
    Multiplication Flashcards | Multiplication Facts up to 12x12=144
    $1.95
    Unit price
    per 
  • Division Flashcards | Division Facts up to 144/12=12
    Division Flashcards | Division Facts up to 144/12=12
    $1.95
    Unit price
    per 
  • Addition Fluency Assessments
    Addition Fluency Assessments
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Subtraction Fluency Assessments
    Subtraction Fluency Assessments
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Multiplication Fluency Assessments
    Multiplication Fluency Assessments
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • Division Fluency Assessments
    Division Fluency Assessments
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • I CAN WRITE IN CURSIVE! My First Cursive Book [Ages 6+]
    I CAN WRITE IN CURSIVE! My First Cursive Book [Ages 6+]
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 EVERYDAY THINGS to be GRATEFUL FOR Print Handwriting Book
    100 EVERYDAY THINGS to be GRATEFUL FOR Print Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 SUPER SIGHT WORDS Print Handwriting Book
    100 SUPER SIGHT WORDS Print Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 ADORABLE ADJECTIVES Print Handwriting Book
    100 ADORABLE ADJECTIVES Print Handwriting Book
    From $4.95 to $7.95
    Unit price
    per 
  • 100 HAPPY HOME Words Print Handwriting Book
    100 HAPPY HOME Words Print Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 MERRY MUSIC Words Print Handwriting Book
    100 MERRY MUSIC Words Print Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 SPECIAL SPORTS Words Print Handwriting Book
    100 SPECIAL SPORTS Words Print Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per 
  • 100 BEAUTIFUL BIOLOGY Words Cursive Handwriting Book
    100 BEAUTIFUL BIOLOGY Words Cursive Handwriting Book
    From $4.95 to $9.95
    Unit price
    per